Leczenie blizn potrądzikowych

Sam trądzik, który występuje u 80% dojrzewającej młodzieży, jest znacznie mniej groźny niż blizny potrądzikowe. Szpetnych blizn można się jednak poznać, choć nie jest to łatwe, a terapię należy rozpocząć jak najszybciej. Najważniejszy jest kontakt ze specjalistą dermatologiem już w czasie objawów trądziku.

Trądzik pospolity to problem większości młodzieży, który z reguły przechodzi z wiekiem, ale nie zawsze się to udaje. U około co czwartej osoby niezbędna jest pomoc specjalisty dermatologa. Głównie po to, by nie dopuścić do powikłań. Najbardziej dokuczliwe z nich to blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe występują z reguły w dużej liczbie, co jest sporym kłopotem estetycznym, a często także psychologicznym. Większość z nich to formy wklęsłe, ale zdarza się również forma przerosła w kształcie gładkich, czerwonych guzków. Mogą występować na twarzy, ale również barkach, ramionach i mostku – niezależnie od płci. W niektórych przypadkach lokalizują się nawet na małżowinach usznych.

Jak zapobiegać bliznom potrądzikowym

Najlepiej leczyć przyczynę, a nie skutek. Podobnie jest z bliznami potrądzikowymi, którym najprościej zapobiegać lecząc trądzik pospolity.

– Sposoby leczenia trądziku zależą od jego formy, intensywności oraz indywidualnych cech pacjenta. Na trądzik zwykły stosuje się terapię miejscową, którą cechuje skuteczność w granicach 60% – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku. – W niektórych przypadkach do terapii włącza się antybiotyki doustne. Przebarwienia potrądzikowe usuwa się natomiast poprzez peelingi chemiczne i laseroterapię, która jest obecnie najczęściej polecaną metodą terapeutyczną, m.in. ze względu na jej skuteczność – dodaje.

Leczenie blizn potrądzikowych jest jednak znacznie trudniejsze od leczenia samego trądziku. Zwłaszcza w przypadku blizn zanikowych, które złuszcza się chemicznie przy pomocy kwasu  trójchlorooctowego, fenolu, a także dermabrazji czy laseroterapii. Jeszcze trudniej leczyć keloidy, zwane również bliznami przerosłymi. W ich przypadku całkowite usunięcie może nawet nie być możliwe. Nie zawsze pomaga również doogniskowe podanie glikokortykosteroidów czy presoterapia.

Sposoby leczenia blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe można leczyć na kilka sposobów, ale najczęściej stosuje się techniki skojarzone, czyli połączenie kilku metod, które pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów. Metodę leczenia należy bowiem dobrać indywidualnie. Pod uwagę bierze się liczbę blizn, wiek pacjenta, stosowane wcześniej terapię, typ morfologiczny, rodzaj cery i wiele innych czynników.

Najczęściej na początku stosuje się metody mało inwazyjne, czyli mikrodermabrazję i dermabrazję, które powodują regenerację naskórka. Można go ścierać ręcznie lub za pomocą bardziej zaawansowanych przyrządów, ale cel zawsze jest ten sam – pobudzenie tkanki do naturalnego wzrostu i zmiany w zdrową tkankę. Oprócz tego stosuje się też zabiegi regeneracyjne – osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapię.

Lekarze często skupiają się nie tylko na zlikwidowaniu samych blizn, ale mają też zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Skuteczna jest laseroterapia. Blizny potrądzikowe są jednak bardzo trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli są to bliznowce oraz blizny przerosłe.

Rzadziej stosowana jest terapia uciskowa, która wybierana jest przede wszystkim w leczeniu blizn poparzeniowych. Jest jednak niezbyt komfortowa, bo w celu jej wdrożenia trzeba przygotować szyte na miarę opatrunki uciskowe. Siłą rzeczy mogą one więc być stosowane tylko dla jednego pacjenta. Nosi się je natomiast przez 24 godziny na dobę z krótką przerwą na niezbędne zabiegi kosmetyczne.

Znacznie skuteczniejsze jest natomiast wypełnianie blizn kwasem hialuronowym lub hydrosypatytem wapnia. Pacjenci chwalą sobie tę metodę, bo jej efekty widać już po pierwszym zabiegu. Niestety, nie w każdym przypadku może być stosowana. Zrosty z tkanki włóknistej wykluczają jej wybór, chyba że lekarz zdecyduje się na podcięcie blizn przed zabiegiem. Ma to jednak sens tylko w przypadku niewielkiej liczby blizn, co bardzo rzadko się zdarza. Dlatego z reguły wybiera się laseroterapię, która cechuje się nie tylko dużą skutecznością, ale pozwala też wrócić do pełnej aktywności już w dniu wykonywania zabiegu.

Więcej informacji na temat metod leczenia i usuwania blizn potrądzikowych, znajdziecie Państwo na stronie: http://bliznapotradzikowa.pl/leczenie-i-usuwanie-blizn-potradzikowych/