Co to jest Trądzik Różowaty?

Jeśli na Twojej twarzy często pojawiają się zaczerwienienia, masz popękane naczynka krwionośne i źle reagujesz na większość kosmetyków – możesz mieć trądzik różowaty. Chorobę, która dotyka osoby po 30. roku życia, a jej szczyt znajduje się w populacji 40-50-latków.

Trądzik różowaty obejmuje policzki, nos, podbródek i czoło – całą środkową część twarzy. Manifestuje się w postaci grudek, krostek i rumienia. Najczęściej schorzenie pojawia się po ukończeniu 30 lat, ale najwięcej chorych diagnozuje się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety chorują jednak zdecydowanie częściej od mężczyzn, ale to panowie mają najbardziej dokuczliwe objawy. Co trzecia osoba ma stany zapalne w okolicach oczu – zapalenie spojówek lub powiek.

Odmiany trądziku różowatego

– Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarzą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Trądzik różowaty może też przyjąć inne odmiany. Jedną z nich jest Rhinophyma, objawiająca się w postaci przerostu tkanki łącznej, gruczołów łojowych oraz naczyń nosa. Skóra staje się lśniąca, pokryta jest guzami. Widać na niej pory, z których można wyciskać półpłynną maź. Rhinophyma dotyka głównie mężczyzn i dzieli się na kilka odmian. Przy zmianach czoła mówimy o metophymie, podbródka gnathophymie, rowka w środku górnej wargi philtrophymie, skóry uszu otophymie, a powiek blepharophymie.

Wyróżniamy również postać ziarniniakową (lipoid prosówkowy twarzy). Rozpoznaje się ją po guzkach i grudkach w kolorze czerwonobrązowym. Są one rozpadające się i bardzo liczne. Znajdują się głównie na powiekach oraz w okolicach ust. Pojawiają się niezależnie od zaczerwienienia twarzy, a najczęściej nawet bez niego.

Leczenie trądziku różowatego

Bardzo istotna jest pielęgnacja skóry, która pomaga zmniejszyć zaczerwienienie. Najważniejsze jest oczyszczanie twarzy za pomocą delikatnych preparatów, bez alkoholu, a twarz osuszać należy ręcznikiem – bez pocierania. Wykluczone są peelingi mechaniczne oraz opalanie się. Należy też unikać gorących kąpieli, gwałtownych zmian temperatury otoczenia, sauny, alkoholu, basenu z chlorowaną wodą, a nawet wietrznej pogody.

Leczenie tego schorzenia to oczywiście nie tylko pielęgnacja skóry, ale także farmakoterapia oraz zabiegi. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet leczenie chirurgiczne.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Trądzik różowaty dość łatwo rozpoznać, a objawy powinny nas skłonić do zgłoszenia się do specjalisty. Nawet jeśli nie będzie to ta choroba, pomoc dermatologa może okazać się niezbędna. Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Jego objawami są często pojawiające się zaczerwienienia na skórze twarzy, utrzymujący się stały rumień obejmujący policzki, nos, czoło oraz podbródek, a także rozszerzone i „popękane” naczynka krwionośne. Występuje przy tym także nietolerancja większości kosmetyków oraz obrzęk twarzy, który może przekształcić się w krostki oraz grudki. Towarzyszy im uczucie pieczenia, swędzenia  i szczypania, a także światłowstręt, uczucie „piasku pod oczami” i obrzęk powiek.