Fazy trądziku różowatego

Trądzik różowaty nie przebiega jednorodnie. Chorobę można podzielić na cztery fazy, a każda z nich charakteryzuje się innym rodzajem objawów.

Rumień przemijający, okres zwiastunów (prerosacea)

W tej fazie nie pojawiają się jeszcze trwałe zmiany skórne. Zaczerwienienia są spowodowane przez   stres, nadmierne  opalanie, a nawet gorące napoje. Towarzyszy im uczucie pieczenia, wynikające z nadreaktywności twarzy. Objawy występują wiele lat przed właściwą chorobą. Mogą dotyczyć nawet 20-latków. Pierwszy sygnał alarmowy to brak tolerancji kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Rumień może pojawić się na policzkach, a także na brodzie. Zmiany skórne szybko jednak mijają, więc często są lekceważone. Tymczasem to właśnie wtedy powinniśmy udać się do dermatologa. Zalecona przez niego profilaktyka może zapobiec pojawieniu się właściwych objawów trądziku różowatego.

Stopień I trądziku różowatego, okres rumieniowo-naczyniowy

– W tej fazie rumień utrzymuje się dłużej lub może występować stale. Na skórze, szczególnie policzków, widoczne są liczne naczynka. Pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia i palenia oraz nietolerancję większości kosmetyków. W fazie tej obserwuje się już trwałe uszkodzenie oraz poszerzenie naczyń – mówi dr n. med. Marta Malek, dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

U 40-letnich pacjentów występuje wtedy tzw. napadowe czerwienienie twarzy. Rumień utrwala się i już tak szybko nie znika. Towarzyszy mu pieczenie, swędzenie i poczucie, że skóra jest nadmiernie napięta. Pojawiają się też tzw. pajączki, czyli rozszerzone/popękane naczynka krwionośne.

Stopień II trądziku różowatego, okres grudkowo-krostkowy

Stopień drugi charakteryzuje się powstawaniem grudek i krostek. Nie ma przy tym zaskórników, które są charakterystyczne dla trądziku zwyczajnego. Skóra może za to zacząć się łuszczyć, pojawia się obrzęk i zgrubienie. Przede wszystkim na środkowej części twarzy, ale czasami również na szyi i górnej części tułowia. Wykwity pojawiające się na twarzy występują oprócz rumienia, który jest już wtedy elementem stałym. U sporej części pacjentów zaczynają się wtedy kłopoty z oczami: zapalenia spojówek, brzegów powiek czy rogówki. Oczy łzawią, na powiekach pojawia się obrzęk, chorzy skarżą się na nadwrażliwość na światło, a także poczucie „piasku w oczach”.

Stopień III trądziku różowatego, Rhinophyma – stadium zejściowe

Pojawia się najrzadziej, ale jest też zdecydowanie najcięższą postacią trądziku różowatego. Jeśli się zdarza, to przede wszystkim u mężczyzn. Praktycznie nie obserwuje się stopnia trzeciego u kobiet. Charakteryzuje się on pojawieniem się – oprócz nieprzerwanie występującego rumienia – guzków oraz stwardniałych pasm na twarzy. Znane są też przypadki, gdy występują one w okolicy przedmostkowej. Są uważane za bardzo nieestetyczne.