Kto jest szczególnie narażony na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, objawiający się zaczerwienieniem twarzy, jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim osób, mających I i II fototyp skóry. Oznacza to, że atakuje przede wszystkim kobiety i mężczyzn z jasnymi włosami, oczami i skórą. Najczęściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, atakującą całą środkową część twarzy. Pojawia się na niej rumień, krostki oraz grudki. Według różnych szacunków z chorobą tą zmaga się od 1 do nawet 10% społeczeństwa. Pierwsze objawy trądziku różowatego zaczynają się w okolicach 30. roku życia, a 10-20 lat później następuje szczytowy okres objawów.

– Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny choroby nie zostały jednak jeszcze jednoznacznie określone. Podejrzewa się, że związane mogą być z nadpobudliwością układu nerwowego. Trądzik różowaty pojawia się także u osób, które mają kłopoty z układem pokarmowym – chorobę wrzodową, kłopoty z odpowiednią kwaśnością soku żołądkowego itp. Przyczyną trądziku różowatego mogą też być zaburzenia hormonalne. Wskazuje na to większa liczba chorujących kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy. Choroba zaostrza się również w czasie miesiączki. Występuje także przy niedoborach witamin oraz stosowaniu ostrej diety, co wpływa na osłabienie odporności i podatność na zakażenia roztoczami i drożdżakami.

Najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza naczynioruchowa, wskazująca na zwiększoną wrażliwość układu nerwowego na bodźce zewnętrzne. Pojawieniu się trądziku różowatego sprzyjają duże dawki promieniowania UV, które dostarczane są do organizmu podczas opalania, przede wszystkim w solarium. Nie bez znaczenia są też wahania temperatur, stres, przebywanie w saunie czy używanie kosmetyków zawierających alkohol, aceton i mentol.

Cera trądzikowa a trądzik różowaty

Każdy, kto w młodości miał kłopoty z trądzikiem i tzw. cerę trądzikową, jest szczególnie podatny na trądzik różowaty. Cera trądzikowa charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych, ponadprzeciętnym błyszczeniem, rozszerzonymi porami i punktowymi stanami zapalnymi. Taką cerę, uznawaną przez dermatologów, za jedną z najbardziej delikatnych, trzeba pielęgnować. Szczególnie wtedy, gdy wystąpią już objawy trądziku różowatego. Najlepiej jednak do nich nie dopuścić.

Niewiele poradzimy na predyspozycje genetyczne, ale możemy dbać o właściwy styl życia. Nie wolno więc przesadzać z ostrymi i pikantnymi potrawami, należy ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu, unikać słońca i sytuacji stresowych. Niewskazane jest też korzystanie z basenów z chlorowaną wodą oraz z sauny. Zły wpływ mają przede wszystkim duże wahania temperatury, a także kłopoty endokrynologiczne czy nawet opryszczka wargowa.