Odmiany trądziku różowatego

Trądzik różowaty nie zawsze wygląda tak samo i tak samo się objawia. W zależności od odmiany może pojawić się w różnej formie oraz zaatakować różne części ciała. Jakie rodzaje trądziku różowatego rozróżniamy?

 

Rhinophyma

 

Nazywana jest też odmianą przerosłą trądziku różowatego. Jest to umiejscowiony na nosie przerost tkanki łącznej, gruczołów łojowych oraz naczyń. Skóra jest na nim przerosła, lśniąca i pokryta guzami. Widać na niej wydatne pory, z których można wycisnąć mazistą treść. Zmiany na nosie pokazują się z powodu zwłóknienia gruczołów łojowych, a także poszerzonych naczynek krwionośnych. Występuje asymetryczne powiększenie nosa, na którym pojawiają się guzki różnej wielkości. Postać ta występuje głównie u mężczyzn, rzadko atakuje kobiety. Bardzo rzadko jej manifestacje można spotkać na innych częściach głowy, niż nosie. Zmiany w okolicach czoła czoła nazywane są metophymia, podbródka gnathophymia, rowka w środku górnej wargi philtrophymia, skóry uszu otophymia, a powiek blepharophymia.

 

Postać oczna

 

Zdarza się u ok. 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Może objawiać się w różnych miejscach. Postać oczna to m.in. zapalenie powiek, zapalenie spojówek czy zapalenie tęczówki. Choroba rozwija się, jeśli nie rozpocznie się leczenia. Może rozwinąć się na przednią komorę oka oraz rogówkę. Objawy są bardzo groźne, bo zajęcie rogówki może doprowadzić nawet do ślepoty. Jeśli takie zagrożenie będzie istnieć, konieczny może być przeszczep rogówki. Jak rozpoznać tę postać trądziku różowatego? Większość pacjentów uskarża się na poczucie, że pod oczami ma piasek, mają też światłowstręt. Postać oczną trzeba leczyć przy ścisłej współpracy okulisty i dermatologa.

 

Postać ziarniniakowa (lipoid prosówkowy twarzy)

 

Rozpoznaje się ją po dużej liczbie grudek i guzków, które są w kolorze brązowym. Są małe i łatwo się rozpadają. Najczęściej spotyka się je na powiekach oraz w okolicy ust. Co ciekawe, najczęściej w postaci ziarninikowej nie występuje zaczerwienienie twarzy.

 

Trwały obrzęk w trądziku różowatym

 

Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim rumieniem, ale w tym przypadku towarzyszy mu również lity obrzęk twarzy oraz włóknienie. Najczęściej dochodzi do tego na czole, łącznie pomiędzy brwiami, w miejscu zwanym gładziną, a także na policzkach.

 

Lipoid prosówkowy

 

W tej odmianie trądziku różowatego spotykamy małe, czerwone grudki lub guzki. Jest ich bardzo dużo i najczęściej spotykane są wokół ust oraz na powiekach.

 

Trądzik różowaty po leczeniu steroidami

 

Jeśli trądzik różowaty leczony jest miejscowo za pomocą steroidów i dawki są intensywne, rumień może pojawić się ze zdwojoną siłą przy równoczesnym zaniku skóry. W tym samym czasie pojawiają się też zaskórniki i krostki.

 

Rosacea conglobata

To zdecydowanie najcięższa odmiana trądziku różowatego. Objawia się w postaci guzków i guzów, które są martwicze i krwotoczne oraz tworzą pomiędzy sobą przetoki.