Schorzenia podobne do trądziku różowatego

Pojawiający się wyłącznie na twarzy trądzik różowaty to rumień oraz grudki i krosty, które są popularnie nazywane pryszczami. Można go jednak pomylić z kilkoma innymi schorzeniami.

Trądzik różowaty jest chorobą skóry, która jest przewlekła i bardzo uciążliwa. Atakuje głównie środkową część twarzy – przede wszystkim policzki i nos oraz czoło i podbródek. Najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 40-50 lat, ale pierwsze objawy trądziku różowatego mogą pojawić się znacznie wcześniej. Zdarza się jednak, że trądzik różowaty jest mylony z innymi schorzeniami, które mogą być nieco podobne.

Zapalenie okołoustne

Nie jest to odmiana trądziku różowatego, ale część osób często ją z nim myli. Zdarza się to nawet u mniej doświadczonych lekarzy, którzy nie zajmują się na co dzień dermatologią. Zapalenie okołoustne objawia się bowiem grudkami w kolorze czerwonym i jasnobrązowym. Zmiany skórne nie są jednak bezpośrednio przyległe do warg, a nieco obok nich. Powierzchnia pomiędzy grudkami a ustami jest całkowicie pozbawiona wykwitów. Zmiany często pojawiają się na podbródku, zewnętrznej okolicy wokół oczodołów, a także na fałdach nosowo-wargowych.

Zapalenie okołoustne pojawia się w reakcji na podrażnienie skóry, z powodu używania sterydów miejscowych, zaburzeń gospodarki hormonalnej czy w efekcie reakcji na promieniowanie ultrafioletowe.

Nużyca-demodicosis

Tę chorobę wywołują roztocza. W naszych mieszkach włosowych bytują roztocza  Demodex foliiculorum, które niekiedy mogą stać się patogenne. Zwłaszcza ich odchody, które mogą spowodować reakcję w postaci gąbczastego zapalenia mieszków włosowych. Reakcją na ciało obce są grudki oraz krosty pojawiające się na policzkach i powiekach. Wzdłuż powiek powstają też czasami żółtawe strupy oraz złuszczenia.

Pielęgnacja i profilaktyka cery wrażliwej

Przy schorzeniach dermatologicznych podobnych do trądziku różowatego oraz przy nim samym, niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja cery wrażliwej. Dzięki temu będzie można zmniejszyć rumień oraz inne objawy. Twarz należy oczyszczać jak najbardziej łagodnymi i niedrażniącymi skóry produktami. Nie powinny one także zawierać alkoholu. Samo oczyszczanie powinno natomiast odbywać się na zasadzie przykładania do cery delikatnego ręcznika. W żadnym wypadku nie można skóry pocierać. Wykluczone są peelingi mechaniczne, a także opalanie się, zwłaszcza w solarium.